ایمنی غیرفعال خودرو از زمانی که کمربند ایمنی توسط ولوو در سال 1959 اجرا شد، به وجود آمد. بسیاری از انواع ویژگی‌های ایمنی خودرو در زیر چتر ایمنی غیرفعال قرار می‌گیرند. مواردی مانند کمربند ایمنی و کیسه هوا بخشی از ویژگی‌های ایمنی غیرفعال در خودروها هستند. اما انواع دیگری از سیستم‌های ایمنی غیرفعال خودرو نیز وجود دارد، مانند نقاط شکست در بدنه یک خودرو که به جذب و توزیع نیروی حاصل از یک تصادف، پیش از آن‌که این نیرو به صندلی راننده و سرنشینان آن برسد، کمک می‌کند. به نحوی مشابه، کمربند ایمنی، کیسه هوا و پشت سری صندلی‌ها نیز باید راننده و سرنشینان را در جای خود محکم نگه دارند و از حرکت اضافی بدن آن‌ها و برخورد احتمالیشان به داشبورد و دیگر اجزای موجود در کابین ممانعت کند. یا در خودروهای مدرن، گاهی مهندسان به مسئله‌ای اشاره می‌کنند که به آن «فضای زندگی» گفته می‌شود. یا به عبارت ساده‌تر می‌توان آن را قفس ایمنی نامید. این قفس ایمنی از محوطه پیرامونی سرنشینان یک خودرو محافظت کرده و شانس زنده ماندن و حداقل جراحت‌دیدگی را در زمان بروز تصادف افزایش می‌دهد.

درحقیقت تمام سیستم های غیرفعال برای محافظت از سرنشینان و رانندگان و حتی عابران پیاده در برابر آسیب طراحی شده‌اند که در نهایت منجر به کاهش صدمات در هنگام برخورد خواهند شد.

تجهیزات ایمنی غیر فعال خودرو چیست؟

تجهیزات ایمنی غیرفعال یا PASSIVE، شامل آن دسته از تجهیزاتی می‌شود که سرنشینان یک خودرو را از جراحات اضافی پیش از وقوع یک برخورد محافظت می‌کنند. این طیف از تجهیزات به منظور کاهش شدت تصادف در هنگام رخدادهای جاده‌ای ساخته و طراحی شده‌اند. کارکرد اصلی تجهیزات ایمنی غیرفعال، محافظت از راننده و سرنشینان وسایل نقلیه از نیروهای متفاوت حاصل از یک تصادف است.

همه افراد به احتمال زیاد با تست های ایمنی غیرفعال خودرو آشنا هستند. به طور مثال اگر تا به حال فیلم تست تصادف خودروها یا نحوه باز شدن کیسه هوا را تماشا کرده باشید، تست ایمنی غیرفعال خودرو را دیده‌اید. به منظور ارزیابی سیستم‌ های ایمنی غیرفعال، تولیدکنندگان خودرو آزمایش‌هایی را برای ارزیابی عملکرد سیستم‌ها در سناریوهای تصادف انجام می‌دهند.

در ایالات متحده، اداره ملی ایمنی ترافیک بزرگراه (NHTSA) یک سری آزمایش بر روی وسایل نقلیه انجام می‌دهد و آن‌ها را بر اساس یک سیستم، رتبه بندی می‌کند. تست آن‌ها شامل تصادفات جلو، تصادف‌های جانبی، تست های زاویه دار و همراه با مانع است. تست‌های NHTSA یک نمای کلی از نحوه محافظت وسیله نقلیه از سرنشینان خود در هنگام برخورد، در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهد و به‌طور غیرمستقیم نشان می‌دهد که سیستم‌ های ایمنی غیرفعال خودرو در تصادف چقدر خوب عمل می‌کنند.

شرکت‌های خودروسازی، مانند هوندا، امکانات لازم برای سنجش ایمنی غیرفعال خودرو را دارا هستند. مرکز آزمایش هوندا یک ساختمان سرپوشیده با شرایط آب و هوایی مختلف است که این امکان را فراهم می‌کند تا ویژگی های ایمنی غیرفعال را در سناریوهای تست تصادف در دنیای واقعی آزمایش کنند. یک شرکت خودروسازی می‌تواند با استفاده از آدمک‌های تست تصادف، سنسورهای خودرو، سنسورهای سرعت و فیلم‌برداری، سیستم‌های ایمنی غیرفعال خود را در یک محیط کنترل‌ شده ارزیابی کند.

گزارشی که توسط SupplierBusiness در سال 2009 منتشر شد، به این نتیجه رسید که حوزه ایمنی غیرفعال خودرو به مرحله بلوغ رسیده است، به این معنی که بسیاری از نوآوری‌های ایمنی غیرفعال اجرا شده‌اند تا خودروها را ایمن‌تر ‌کنند. این بدان معنا نیست که دیگر توسعه‌ای در این زمینه وجود نخواهد داشت، بلکه به این معناست که تلاش‌های آینده ایمنی خودرو ممکن است بیشتر بر روی حوزه های ایمنی فعال خودرو با هدف جلوگیری از برخوردها متمرکز شود، به جای واکنش صرف به آن‌ها.

چرا تست ایمنی غیرفعال اجزای داخلی و خارجی خودرو بسیار مهم است؟

ارزیابی و آزمایش گسترده سیستم‌ها و اجزای خودرو مزایای متعددی را برای تامین کنندگان سیستم و قطعات فراهم می‌کند از جمله:

  • نشان دادن انطباق با الزامات نظارتی و مشخصات خودروسازان با انجام آزمایش جامع سیستم‌ها و قطعات ایمنی غیرفعال
  • اطمینان می‌دهد که سیستم‌ها و اجزای داخلی و خارجی آن‌طور که در نظر گرفته شده در هنگام تصادفات؛ عمل می‌کنند و در مقابل طیف وسیعی از شرایط محیطی مقاوم هستند و از رانندگان و مسافران در برابر مرگ یا آسیب‌های جدی محافظت می‌کنند.
  • عیوب طراحی را در اولین مراحل ممکن از توسعه محصول کشف کرده و در نتیجه خطرات ناشی از سیستم‌ها و اجزای ایمنی معیوب را به حداقل می‌رساند و از دوباره کاری‌های پرهزینه و وقت‌گیر جلوگیری می‌کند.

بنابراین می‌بینیم که وجود تست ایمنی غیرفعال خودرو به شدت برای کاهش جراحات حاصل از یک تصادف، مهم و حیاتی است. البته تست‌ها و سیستم های ایمنی دائما در حال اصلاح و توسعه هستند. از جدیدترین آن‌ها نیز می‌توان به کیسه هوای تعبیه شده در ستون خودروهای مدرن امروزی اشاره کرد که نقش مهمی در محافظت از سر سرنشینان جلو در برخوردهای شدید از روبرو دارند.